Krmení
Potrava křečka ve volné přírodě
Většina druhů křečků obývá pouště a stepi - životní prostor, který nabízí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy jen velmi málo. Na tuto situaci je křeček připraven. Ve svých velkých lícních vacích dokáže přenášet pozoruhodné množství potravy. Do podzemních zásobáren si během krátké doby nanosí dostatečné množství potravy po zbytek roku. Při výběru potravy musíte vzít v úvahu, jak křečci žijí ve volné přírodě. Zvláště křečíkům Roborovského a džungárským, kteří jsou obyvateli stepí, svědčí strava bohatá na vlákninu s nízkým obsahem tuků.
Abychom předešli nedostatku vitaminů, měli bychom nabízet rozmanitou stravu. Zrní pokryje potřebu cukrů a obsahuje dostatek vlákniny. Ovoce a zelenina jsou přídavky, které je zásobují tekutinou a vitaminy. Živočišné bílkoviny jsou životně důležitou stavební látkou.
Zbytky potravy z Vašeho stolu jsou pro zvíře škodlivé, protože křečci nesnášejí sůl, koření a tuk. Sladkosti mají sice křečci rádi, ale jsou pro ně, stejně jako pro lidi - nezdravé. Není vždy pravda (navzdory velmi rozšířenému názoru), že zvířata poznají, co je pro ně dobré. Klidně přijmou i potravu, která rozhodně zdravá není.
Množství potravy, kterou křeček potřebuje
Předat přesný údaj o "ideálním" množství potravy je téměř nemožné, protože potřeba potravy je závislá na věku, velikosti i individuálních potřebách zvířete a také na teplotě okolí. Ze správně sestavené stravy s malým obsahem tuku křeček neztloustne.
Rozumnou a praktickou metodou je podávat tolik potravy (zrní, šťavnaté stravy), aby ho následujícího dne zůstal jen nepatrný zbytek. V každém případě dávejte pozor na to, aby křeček část potravy nezahrabával, nebo aby nezakládal zásobárny. Po nějakém čase sami zjistíte, kolik potravy potřebuje.
Každý živočich má své individuální chutě - některý křeček žere přímo s nadšením to, co jiný zásadně odmítá.
Krmení doma chovaného křečka
Základní potravou křečků je:
směs semínek, zrní,oříšků (zkrátka směs pro křečky, kterou koupíte v obchodě s chovatelskými potřebami).
Další částí stravy je zelenina, která křečkovi přináší vitamíny a vodu (je možné, že křeček pak skoro nepije, má-li dostatek zeleniny, která obsahuje vodu).
V malém množství můžete křečkovi podávat i ovoce, ale dávejte pozor, ovoce se brzy kazí a křeček by neměl sníst nic zkaženého, mohlo by se mu přitížit.
Voda na pití pro křečka
V asijských stepích a pouštích, tedy v původní vlasti našich křečků, se jim jen vyjímečně naskytne možnost napít se vody. Zvířata musí vodu, kterou potřebují, získávat ze zelené stravy. Přesto někteří milovníci zvířat tvrdí, že je trápením zvířat, když pečovatel neposkytne svým svěřencům vodu. Uvažují z pohledu člověka, ten samozřejmě nemůže bez vody přežít.
Z vlastních zkušeností vím, že dokonce i březí a kojící matky vydrží bez vody a mohou bez problémů odchovat mláďata. I v tomto období zvýšené potřeby vody mohou vodu nahradit dostatečné dávky šťavnaté potravy (ovoce a zeleniny).
Kdo chce pro svůj klid přesto dát zvířatům k dispozici napáječku, tomu radím, aby v ní podával jen převařenou nebo přefiltrovanou vodu, která je vhodná i pro lidskou potřebu. Voda přímo z kohoutku často obsahuje hodně chlóru a těžkých kovů.
Zrní
Přirozená strava se z velké části skládá ze semen. Zrní je bohaté na cukry, a proto je lze doporučit jako "základ stravy".
Pro zlatého křečka smíchejte krmení pro morčata s asi 20 % potravy pro andulky a cca 10 % krmení pro kanárky.
Pro křečíky džungárské a Roborovského připravte směs obsahují 40 % potravy pro andulky, 40 % potravy pro kanáry a 10 % potravy pro morčata.
Pro křečíky čínské: 30 % potravy pro morčata.
Dbejte, aby strava pro morčata neobsahovala příliš velký podíl tuků. Burské oříšky a slunečnicová semínka jsou sice velmi oblíbené, nejsou ale vhodné pro udržování štíhlé linie, ani pro střeva, která jsou specializovaná na potravu s minimálním obsahem tuků.
K zrní můžete přidat dobře vysušený neplesnivý tvrdý chléb a ovesné vločky. K dostání bývají také různé granule nebo pelety. Ty sice obsahují vše pořebné, ale ne vodu, a jsou přece jen monotónní a vhodné nanejvýše jako vitaminový doplněk.
Zelená strava
Křečkovi není nutné podávat zvlášť vodu na pití, svou potřebu tekutin dostatečně pokryje příjmem šťavnaté potravy. Pro dostatečný přísun vitaminů se nabízí mnoho různých druhů ovoce a zeleniny, nejlépe však z vlastní zahrádky v nejvyšší kvalitě!
Doporučené druhy zeleniny
Někdy můžete dát i hlávkový salát, bývá ale častěji než jiné druhy salátů ošetřen pesticidy. Nevhodná je nadýmavá zelenina, jako je cibule, kapusta a pórek. Mrkev, celer, červená řepa, okurky, kukuřice, brambory (bez jedovatých klíčků!), cuketa a ledový salát.
Vše předem omyjte vlažnou vodou, dobře osušte a poté nabídněte křečkovi.
Ovoce
Vhodná jsou tvrdé hrušky, jablka, banány a v malém množství různé bobule, jako jsou maliny, jahody nebo hroznové víno.
Křečka nekrmte kyselým ovocem. Vhodné nejsou ani citrusové plody a kiwi, protože mnoho malých hlodavců tyto plody těžko snáší.
Doplňky k běžné potravě
Zejména křečíkům občas zachutná dobré seno.
K obrušování hlodáků doporučují trvale podávat větvičky z buku, břízy, lísky a ovocných stromů. Je úžasné, jak jsou tyto předměty na obrušování hlodáků nadšeně přijímány. Nesmí však být znečištěny vyfukovými plyny, postřiky a zamořeným ovzduším. Křečkům lze nabídnout i listí, pokud pochází z čistého prostředí.
Vitamíny a minerální látky ve stravě
Podáváním dostatečně pestré stravy ušetříte na vitaminových preparátech, přesto bych radila nasypat každé dva až tři dny do potravy doporučenou dávku směsi vápníků a minerálů (Vitakal, Pecutrin).
Jak často dávat křečkovi vodu a jídlo?
Přestože křeček moc nepije, dávejte mu denně čerstvou vodu. Jednou denně, nejlépe odpoledne nebo navečer dávejte křečkovi hrstku směsi a zeleniny. Pokud do druhého dne všechno sní, můžete mu trochu přidat. Naopak pokud mu jídlo zůstává v mističce, uberte denní dávku. Ale pozor, může se zdát, že křeček všechno snědl, protože miska je prázdná, ne vždy tomu tak je. Křeček si tvoří zásoby a odnáší je do hnízda, kontrolujte proto, zda nemá nashromážďenou potravu v hnízdě.
Denní řád
Je důležité krmit křečka každý den v přibližně stejnou dobu, zvykne si na to a nebude si pak tvořit takové zásoby. Ovoce a zeleninu podávejte křečkovi čerstvou a dobře omytou. Nikdy nedávejte křečkovi vařenou nebo mraženou zeleninu.
Pokud bezpečně poznáte rostliny, které nejsou jedovaté, můžete dát křečkovi i ty, ale ne ve velkém množství. Křečci si pochutnají například na listech pampelišky nebo jetele.
Jak naložit s křečkem o dovolené?
Když odjíždíte na prázdniny nebo na dobu delší než tři dny, musíte myslet na to, že křeček potřebuje Vaši péči. Musíte ho vzít s sebou nebo poprosit někoho, kdo Vám bude křečka krmit a dávat mu čerstvou vodu. Pokud odjíždíte třeba jen na víkend, stačí dát křečkovi více potravy, s kterou po dobu Vaší nepřítemnosti vydrží.
Čeho se vyvarovat:
NIKDY
…nedávejte křečkovi slané oříšky, křupky, čokoládu, sladkosti a nic lepkavého, co by se mu mohlo zachytit v lícních torbách.
…netrhejte volně rostoucí rostliny kolem silnic kvůli zplodinám, a nikdy na trávníku postříkaném insekticidy (postřikem proti hmyzu).
Několik pravidel pro výběr vhodné krmné směsi:
Čím menší je křeček, tím drobnější směs potřebuje.
Křečíkům je vhodné smíchat klasické krmení pro křečky se směsí prosa pro andulky.
Slunečnicová semínka, buráky a jiné oříšky mají vysoký obsah tuku. Dva buráky každý den křečku syrskému neuškodí, džungaráčkovi půjdou na tloušťku, roboráčkovi způsobí těžkou obezitu.
Křečci potřebují dostávat určitý podíl živočišných bílkovin, pokud je neobsahuje směs, musí se jim občas přidat zvlášť (psí granule, mouční červi, bílek, kousek vařeného hovězího).
Monika Gvoždíková